DDZ8V2C-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Mfr.Part #:
DDZ8V2C-7
Datasheet:
Description:
Zener Diodes SOD-123 SMD/SMT Single Zener Voltage:8.24 V 3 % 500 mW
ParameterValue
Voltage Rating (DC)8.2 V
Tolerance3 %
Length3.85 mm
Width1.7 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-65 °C
Number of Pins2
Power Rating500 mW
Height1.35 mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHCNo SVHC
Impedance8 Ω
Output Current40 mA
Forward Voltage900 mV
Max Power Dissipation500 mW
Power Dissipation500 mW
Max Reverse Leakage Current100 nA
Zener Voltage8.24 V
Element ConfigurationSingle
Test Current20 mA
Reverse Current100 nA
Voltage Tolerance2.549 %
Zener Current100 nA
Schedule B8541100050
RoHSCompliant
PackagingReel
Forward Current10 mA