

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 8.2 V |
| Tolerance | 3 % |
| Length | 3.85 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 500 mW |
| Height | 1.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 8 Ω |
| Output Current | 40 mA |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Zener Voltage | 8.24 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 20 mA |
| Reverse Current | 100 nA |
| Voltage Tolerance | 2.549 % |
| Zener Current | 100 nA |
| Schedule B | 8541100050 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 10 mA |
Stock: 222
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13306
Ext.Price$0.13306
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13306 | $0.13306 |
| 10 | $0.11902 | $1.19020 |
| 50 | $0.10646 | $5.32300 |
| 100 | $0.09462 | $9.46200 |
| 500 | $0.08410 | $42.05000 |
| 1000 | $0.08038 | $80.38000 |
| 3000 | $0.07683 | $230.49000 |
| 5000 | $0.07272 | $363.60000 |
